Úvod
Novinky
Historie
 Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Osobnosti


ENGLICH, IVAN


* 2. 4. 1934, Praha

Ivan Englich se narodil v Praze (ačkoliv o sobě sám říká, že pochází z Milevska). Po maturitě absolvoval VŠE, přičemž si kádrový profil musel zlepšovat v dolech a pracoval také jako prodavač fotografických potřeb. Byl i úspěšným sportovcem, od roku 1948 se věnoval jachtingu a získal mistrovské tituly a třetí místo na ME v Holandsku.
V Semaforu se objevil hned v roce 1959 a brzy nahradil ve „funkci“ dvorního fotografa Jana Lukase (prý doslova přemluvil J. Suchého u něj doma, aby mohl v divadle fotit). Nakonec udělal semaforských fotek asi 1600.
Protože se u divadla pohyboval pořád, nabídl mu Jiří Suchý po odchodu Jiřího Plannera do zahraničí, aby vedl provoz divadla, což Englich s určitými přestávkami dělal až do roku 1976, resp. 1979. Souběžně vedl provoz Mezinárodního Jazzového Festivalu a Černého divadla Jiřího Srnce. Spolu s dalšími kolegy tak byl přímo zodpovědný za koncert L. Armstronga v Praze.
Jeho fotografie se uchytily i v zahraničí (např. World Book of Photogrphy), mimo Semafor se později stal předsedou Správní rady Pražské komorní filharmonie a Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.
K roku 2007 se dočkal zhruba 12 výstav fotografií. Dnes už se focení nevěnuje.

minulý | zpět | nabídka | další