Úvod
Novinky
Historie
 Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Osobnosti


HRABÁNEK, VLADIMÍR


* 1938
† 21. srpna 2008, Praha


Vladimír Hrabánek se stal nepřehlédnutelnou postavou Semaforu, původně chtěl v divadle vystupovat jako herec, ale neprošel konkursem, a proto se nabídl alespoň jako kulisák. Byl přijat a během let zastával mnoho funkcí, nakonec si i v mnoha hrách přeci jenom zahrál (výrazněji v Čarodějkách nebo ve Sladkém životě blázna Vincka), staral se o výpravu, byl inspicientem, později intendantem (tj. prakticky provozní ředitel), a dokonce režisérem (spolu se Suchým) hry Únos turecké houslistky. Objevil se i ve většině filmů Semaforu (Konkurs, Kdyby 1000 klarinetů, Zločin v šantánu, Dobře placená procházka, Královna bublin, Zajatec lesa) a v malých rolích i v mnoha dalších filmech (Vesničko má středisková, Tři veteráni, Adéla ještě nevečeřela, Marečku, podejte mi pero!, Svatba jako řemen nebo Ostře sledované vlaky).

O svém životě v divadle napsal knihu Sloužil jsem v Semaforu

V srpnu roku 2009 bohužel podlehl rakovině, Jiří Suchý na jeho pohřbu, kde se sešla dlouhá ředa "Hrabošových" kolegů, pronesl smuteční řeč.

Hry (výběr): Poslední štace, Revizor v šantánu, Čarodějky, Sladký život blázna Vincka, Smutek bláznivých panen, Nevesta predaná Kubovi

minulý | zpět | nabídka | další