Úvod
Novinky
Historie
 Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Osobnosti


KŘESADLOVÁ, VĚRA


foto: Ivan Englich

* 28.2. 1944Věra Křesadlová byla jedna z mála postav filmu Konkurs, která v něm byla angažovaná jako skutečná herečka, nikoliv adeptka konkursu, a která se navíc vzápětí do Semaforu skutečně dostala. V Konkursu hrála prakticky hlavní roli, rock and rollovou zpěvačku, která se chce dostat do Semaforu, ale při konkursu jí povolí nervy a nakonec z něj uteče. Křesadlová tehdy studovala umělecko průmyslovou školu (stejně jako Kahovcová obor aranžérství) a brzy se stala manželkou Miloše Formana, se kterým má dvojčata (oba chlapci už jako děti hráli ve filmové sérii o rodině Homolkových a jsou stále činní v divadelním i filmovém světě). Je slavná historka, kterak si Křesadlové pánové S+Š doopravdy všimli až při přehrávání filmových záznamů Konkursu a Suchý se tehdy optal: „A proč my jsme vlastně tuhle holku nevzali?“ Na což Forman odpověděl: „Protože ste blbý.“ Křesadlová se tedy stala členkou divadla, a to na 26 let. První její hrou byla Zuzana není pro nikoho doma, kde více méně zaskakovala za Milana Drobného, který odešel na vojnu, a posléze i za Hanu Hegerovou. V pozdějších letech také často vystupovala se Swing Bandem Ferdinanda Havlíka (nazpívala s ním také na desku píseň Goody Goody, kde je podepsaná jako autorka textu, ve skutečnosti jej napsal J. Suchý a Křesadlová jej pouze posvětila pro cenzory, aby píseň tehdy směla vyjít).

Z dlouhého výčtu her, ve kterých vystupovala, jmenujme alespoň Jonáše a Dr. Matraceho, Čarodějky, Kytici nebo Fausta. Vedle toho hrála v mnoha filmech (např. Skřivánci na niti, Do blba!, Horem pádem).

Koníčkem (a zaměstnáním) Věry Křesadlové je také výroba speciálních uměleckých lustrů.Hry: Zuzana není pro nikoho doma, Ondráš podotýká, Šest žen, Sekta, Poslední štace, Jonáš a Dr. Matrace, Ten pes je váš?, Básníci a sedláci / Revizor v šantánu, Zuzana v lázni, Čarodějky, Kytice, Sladký život blázna Vincka, Smutek bláznivých panen, Kdyby 1000 klarinetů, Faust, Vetešník, Výhybka, Nevesta predaná Kubovi

minulý | zpět | nabídka | další