Úvod
Novinky
Historie
 Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Osobnosti


NOVOTNÝ, JIŘÍ DATEL


* 8. 4. 1944, Tábor
† 28. 8. 2017Jiří Datel Novotný se řadí k dalším nepřehlédnutelným postavám divadla, dostal se do něj podobně jako V. Hrabánek, chtěl hrát, ale jako herec nebyl přijat, tak se Suchému nabídl alespoň jako osobní asistent. Přesto (nebo díky tomu) si však cestu na prkna divadla nakonec našel a zůstal dvacet osm let (1969-1997).

Studoval původně hotelovou školu a zkoušel hrát v amatérském divadle. Jedna z jeho spolužaček byla švagrová Jiřího Suchého a to jej inspirovalo, aby se o angažmá ucházel. Přijat nebyl, ale stal se nejprve tajemníkem Jiřího Suchého a tiskovým tajemníkem divadla, k tomu dělal různé umělecké výpomoci a nakonec se z něj přeci jen stal i herec. V 80. letech nakonec vystudoval dálkově i FAMU, obor dokumentární tvorby.

Poprvé zazářil ve hře Kytice, poté se objevil ve většině dalších her (Čarodějky, Člověk z půdy, Smutek bláznivých panen, Faust …). Ve Vetešníkovi měl vedle Suchého s Molavcovou i hlavní, zápornou roli. Zpíval i na těch nemnoho deskách, které v době normalizace Semaforu vyšly (singly Ach, ty stránky, Kulatý prachy, album Kytice).

V divadle zastával řadu funkcí právě i na druhé straně jeviště, některá představení (Pět strun, Patero důvodů pro voo doo) později dokonce i režíroval.

Vedle divadla se uchytil i jako herec v televizi (např. populární seriál Návštěvníci, kde hrál se semaforskými herci Dagmarou Patrasovou a Josefem Dvořákem, dále např. Zánik samoty Berhof, ... a zase ta Lucie aj.) a také jako moderátor (Rodinná pošta, Kronika naší doby, Studio Jezerka, Televizní klub mladých). Hrál i v Suchého filmu Magda, její ztráty a nálezy, režíroval televizní pořady Jiří Šlitr (1986) a Semafor Jiřího Suchého (2000) nebo vlastní pořady se sociální tématikou - Jak se žije s HIV a AIDS podle Jiřího Datla Novotného (1997), některé Geny nebo Cestománie.

K jeho dalším aktivitám patří psaní - je např. autorem vzpomínkové knihy na Jiřího Šlitra - Ďábel z Vinohrad a na Jiřího Grossmanna – Závidím, navíc byl scenárista vynikajícího šestidílného televizního seriálu Semafor. V Semaforu dnes sice už nevystupuje, ale stále s ním spolupracuje (např. režie hry Patero důvodů pro voo doo).Hry: Ten pes je váš?, Zuzana v lázni, Kytice, Čarodějky, Člověk z půdy, Sladký život blázna Vincka, Smutek bláznivých panen, Kdyby 1000 klarinetů, Faust, Na poříčí dítě křičí, Vetešník, Výhybka, Nevesta predaná Kubovi

minulý | zpět | nabídka | další