Úvod
Novinky
Historie
 Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Osobnosti


ŠIMEK, MILOSLAV


* 7. 3. 1940, Praha

† 16. 2. 2004, PrahaAsi netřeba na těchto stránkách nějak podrobněji představovat postavu Miloslava Šimka, ale připomeňme si to základní. Původně se chtěl dostat na práva, ale neměl v pořádku kádrový profil, tak zkusil pedagogiku a tu úspěšně vystudoval s aprobací dějepis, čeština a výtvarná výchova. Před povoláním učitele pracoval v účtárně státního podniku Stavoinvest a ve skladu sanitární keramiky.

Společně s Jiřím Grossmannem se dostali do podvědomí v legendárním divadélku Sluníčko, kde vznikaly první verze jejich budoucích slavných představení. Bohužel je rozdělila dvouletá Šimkova vojenská služba (na vojně založil divadelní soubor VOJ, tj. Vojenské jeviště). Nicméně s Grossmannem poté znovu obnovili spolupráci a přes „lano“ Nadi Urbánkové je Jiří Suchý přizval do Semaforu. Brzy byli slavní po celé republice, jejich pořady natáčela televize, vydávali desky, psali velmi úspěšné knihy. Bohužel rakovina skupinu rozdělila v roce 1972 a po Grossmannově smrti uvažoval Šimek, že kariéru ukončí (stejně jako Suchý o dva roky dříve za obdobné situace), nakonec ale znovu rozjel práci své skupiny, nejprve sám, poté s Luďkem Sobotou, Petrem Nárožným a později s Jiřím Krampolem.

Když se v roce 1990 semaforský triumvirát rozpadl, založil Divadlo Jiřího Grossmanna. Se Suchým se zprvu rozešli ve zlém, ale později se udobřili.

Od roku 1995 pak Miloslav Šimek tvořil populární dvojici se Zuzanou Bubílkovou, specializovali se na politickou satiru. Byl ženatý a měl tři dcery.

V roce 2004 všechny zaskočila zpráva o jeho úmrtí, protože ani jeho blízcí netušili, že trpí leukémií, tedy rakovinou krve.

Se skupinou Jiřího Suchého prakticky spolupracoval jen v jediném případě, když s Grossmannem zaskočili za F. Havlíka a E. Jegorova v Benefici a nějakou dobu hráli hrobníky a žalářníky (podle dochovaných záznamů z představení musíme konstatovat, že v dané roli Š+G dvojici Havlík-Jegorov rozhodně předčili).

Málo se také ví, že Jiří Suchý po odchodu Jiřího Grossmanna (J. Šlitr byl už rok po smrti) nabídl Šimkovi spolupráci ve dvojici, ale ten ji nakonec odmítl.

Hry: Benefice

minulý | zpět | nabídka | další