Úvod
Novinky
Historie
 Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Osobnosti


ŠTĚDRÝ, KAREL


* 10. 4. 1937, Praha
+ 7. 11. 2017, Praha


Karel Štědrý vystudoval Vysokou školu železniční, nicméně muzika ho lákala více, už v šestnácti letech hrál ve skupině svého bratra Ivana a po setkání s J. Suchým s ním začal vystupovat v raných dobách spolu s Pastel triem. Díky tomu byl vzápětí jedním z prvních angažovaných herců – zpěváků do divadla Semafor. Hrál v Člověku z půdy, v prvních dvou Zuzanách i v Takové ztrátě krve, i když vyslovený hit v těchto hrách sólově nezpíval. Z této éry jsou nejznámější jeho duety Takový je život a Kaňonem takhle k večeru (obě s J. Suchým), Opilá bílá myška a To všechno odnes čas (obě s W. Matuškou), později Miluj mne nebo mne opusť (s K. Gottem, Suchého text na Love Me Or Leave Me). Vlastně i další jeho slavné skladby jsou zpravidla duety, ať už Mám malý stan (s W. Matuškou) nebo písně ze Starců na chmelu (Milenci v texaskách s J. Zímou). V Semaforu dále zpíval např. Melancholické blues nebo Drožkáře (na text Pavla Kopty).

Po slavném třesku v Semaforu odešel v roce 1962 na deset let do konkurenčního Rokoka, uváděl pořad Vysílá studio A a moderování se stalo jeho druhou profesí vedle zpěvu, protože v divadle byl trochu ve stínu svých slavnějších kolegů (Matuška, Neckář, Kubišová, Vondráčková, Pilarová...). Ke spolupráci s S+Š se vrátil ještě ve filmu Kdyby 1000 klarinetů, ale pouze jako herec (navíc ve filmu nemluvící). Se svými kolegy z divadla často vystupoval i v pozdějších letech (např. s P. Filipovskou). Moderoval hudební pořady jako Kabaret u dobré pohody a Diskotéka pro starší a pokročilé, objevil se v malých rolích ve filmech jako Noc na Karlštejně nebo Trhák. Po revoluci se pustil do podnikání v oblasti automatů na kafe.

Byl třikrát ženatý, má dvě dcery, obě dostaly jména po semaforských hitech: Zuzana a Tereza.Hry: Člověk z půdy, Taková ztráta krve, Zuzana je sama i zase sama

minulý | zpět | nabídka | další