Úvod
Novinky
Historie
 Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Osobnosti


SMOLJAK, LADISLAV


* 9. 12. 1931
† 6. 6. 2010, KladnoLadislav Smoljak je samozřejmě spojen daleko více s Divadlem Járy Cimrmana než se Semaforem, ale přesto se jejich cesty několikrát sešly.

Narodil se v Praze. Na DAMU (režie) ho nevzali, tak vystudoval pedagogiku, živil se jako učitel a redaktor a v roce 1966 spoluzaložil legendární Divadlo Járy Cimrmana. Vedle Svěrákova Aktu, bylo mezi prvními představeními i Smoljakovo Vyšetřování ztráty třídní knihy. Prakticky všechny hry tohoto divadla téměř zlidověly a dodnes se hrají pro vyprodaná hlediště. Vedle toho se Smoljak jako režisér, herec i scénárista podílel na řadě filmů kalibru Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero!, Trhák, Vrchní, prchni! nebo Kulový blesk.

Do Semaforu ho přivedl dramaturg M. Schulz, krátce po jeho založení, a Smoljak nabídl představení Ukradený měsíc podle Ludvíka Aškenazyho. Suchý se Šlitrem dodali písně a poprvé zde zazněla Árie měsíce, posléze proslavená Waldemarem Matuškou. Později se (i se Zdeňkem Svěrákem) objevil jako herec ve Zločinu v šantánu a jako režisér s divadlem spolupracoval více po roce 1989 (Víkend s Krausovou, Purpura na plotně aj.Hry: Ukradený měsíc, Víkend s Krausovou, Purpura na plotně (1994), V hlavní roli písnička (1995)

minulý | zpět | nabídka | další