Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


MUZIKÁL PRO DIVÁKOVU FANTAZII (1973, Melodie)

Plány divadla Semafor pro následující měsíce, autor: lok, Melodie 7/1973

 Jiří Suchý

Zní to téměř neuvěřitelně, ale letos na podzim vstupuje Semafor již do čtrnácté sezóny. Tým Jiřího Suchého v ni hodlá uvést tři zcela nové programy. Hlavní premiérou se patrně stane komorní muzikál Elektrická puma, v jehož libretu Suchý rozvine motivy stejnojmenné dědečkovské bondiády, kterou před časem otiskoval časopis Ahoj na sobotu. Podle úmyslu autorů (hudbu píše Ferdinand Havlík) půjde o určitou reakci na vývojové trendy současného světového muzikálu. Elektrická puma bude prosta prostředků typických pro soudobé show - bombastické výpravy, zpívajících sborů a světelných efektů - a přestože v jejím příběhu má vystupovat několik desítek postav, bude inscenována jen pro Jiřího Suchého, Josefa Dvořáka, Jitku Molavcovou a divákovu fantazii.
Název Sladký život blázna Vincka ukrývá léta slibovaný recitál Jiřího Suchého. Bude pojat jako pocta slavným komikům a jeho autor v něm uvede písničky Vlasty Buriana, Charlieho Chaplina, George Formbyho, V + W, Ference Futuristy, bratří Ritzových, Jiřího Šlitra a řady dalších tváří ze světa, který se směje.
V třetí premiéře se má zaskvět Josef Dvořák, který bude komentovat hudební klauniádu orchestru Ferdinanda Havlíka, v niž specifický komický zvuk kapely podpoří také hlasy předních semaforských interpretů.
Druhá autorská část Semaforu - Miloslav Šimek a Luděk Sobota - chystá překvapit své příznivce dalším „zázračným" představením v podobě hudební komedie Dcera pana domácího a na úspěšné Návštěvní dny naváže připravovaná mystifikace Hvězdy mají náhradní volno.
Ještě před koncem této sezóny semaforští umělci živě natočili pro Supraphon Kytici. Kromě Polednice, z níž byly vyňaty scény převážně optického charakteru, vyjdou na třídeskovém kompletu všechny balady v původní divadelní podobě. Záštitu nad nahrávkou převzal Hifl-klub Svazarmu, obal alba, jenž bude obsahovat také přílohu s texty, navrhl výtvarník Milan Kopřiva, tvůrce většiny semaforských plakátů.

minulý | zpět | nabídka | další