Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


KNÍŽKA PRO KOČKU - RECENZE (1968, Melodie)

Recenze knihy od Jindřicha Brabce, která vyšla v časopise Melodie 5/1968

Pro kočku
obálka knihy


Čs. spisovatel 1968, str. 114, 11 Kč
Autor ji nazval Pro kočku a soustředil v ni jedenapadesát textů z posledních let. Těm, kteří Suchého sleduji léta, je knížka od první stránky důvěrně známá. Osobitý styl, překvapivě poetické obraty a chytrý pohled na svět, to už čtenář zná a od Suchého čeká. Zatím nehledá cestu dál, spíše vylepšuje a precizuje styl, na kterém se tolik následovníků poučilo. Tituly písní jsou abecedně seřazeny. Trochu to zarazí, hlavně proto, že se vedle sebe dostanou verše nestejnoměrného zaměřeni. Příležitostná písnička do hry, text k vážnému šansonu... Je to otázka názoru, ale přece jen mi vadí krásná báseň Blázen a dítě ve společnosti Balady z mlází a Blues o teplém prádle. (Bohužel ani Suchý se nevyhne nemoci řady dobrých textařů - přestupkům proti mateřštině: Vlny jsou jako roky / nikdy se nevrací / a dívek oblé boky / se z pláže vytrácí.)
Celé knížce vévodí snad nejzajímavější text Suchého v posledních letech Kamarádi. Milovnici populárních melodii dvojice Jiřích tu najdou Píseň pro kočku, Amforu, Kytky se smály, Nedělejte ze mne chudinku, Modré džínsy a celou řadu dalších textů patřících k semaforským hitům.
Zdá se mi, že tento výběr uzavírá zase jednu etapu uměleckého vývoje divadla a jeho hlavních autorů. Tvorba v této hudební oblasti se dnes prudce vyvíjí nejen ve světě, ale i u nás doma. Chci věřit, že právě ti autoři, kteří před léty otvírali okna všemu novému, co se ve světové produkci dělo, nebudou stagnovat - jak často zlí jazykové tvrdí - a řeknou ještě mnoho nového.

Jindřich Brabec

minulý | zpět | nabídka | další