Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


OLMEROVÁ - HEGEROVÁ - RECENZE (1964, Melodie)

recenze, autor: Jiří Pilka, vyšlo v časopise Melodie č.9, 1964, rubrika: Pro váš gramofon

Eva Olmerová
Eva Olmerová

Šlitr—Suchý: PRO KIKI (z pásma Šest žen), zpívá Hana Hegerová, hraje Studijní skupina tradičního džezu.
Šlitr—Suchý: BLUES SAMOTÁRKY (ze hry Jesse B. Simple se žení) zpívá Eva Olmerová, hraje Studijní skupina tradičního džczu.
Supraphon 013190.

Desky s Evou Olmerovou jsou ještě zatím velmi vzácné, proto je třeba přivítat, že s ní bylo nahráno Blues samotářky, jedno z mladších děl Suchého a Šlitra. Zdá se však, že nahrávací atmosféra Olmerové zcela nesvědčí, protože její projev tu je poněkud nesmělý. Hlasově má nevyrovnané rejstříky, v horních polohách se jí mění barva a tón se zužuje. Pravý bluesový „tah" zde není. Je to pravděpodobně tím, že Olmerová nemá s nahráváním takovou zkušenost jako Hegerová. Je více zvyklá na inspiraci reagujícího obecenstva v Redutě, které jí při nahrávání viditelně schází. Rozhodně však její projev zasluhuje pozornosti i při nahrávání, protože má čisté stylové cítění.
Hegerová dovede však vytěžit z každé noty maximum, její hlas je doslova „herec“ sám o sobě. Šantánová atmosféra písně Jí „sedí“ a i na skladbě je znát, jak Šlitr se hudebně proměnil od první hry do Šesti žen. Zde si sám virtuózně hraje s typickými rysy písně. Projev Hegerové má nesmírnou kulturu a jde mu snad vytknout jediné: příliš často slyšíme, že vnitřní napětí na některých místech dosahuje dotahováním (kluzem) tónu zespoda. Je to někdy naprosto funkční, ale při příliš častém používání by se to mohlo stát manýrou, kterou už dobře známe od operních pěvců. A ještě dodatek: výkon Studijní skupiny tradičního džezu je jednou z nejsilnějších stránek desky.

minulý | zpět | nabídka | další