Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


XANDRA DO VAŠICH DOMOVŮ (I.Kott)

Pro časopis Jonáš klubu, napsal Ivan Kott, 15. května 2014

Divadlo Semafor dokumentuje svoji historii mimo jiné i vydáváním obrazových záznamů svých her na DVD. Sahá při tom po titulech zařazených na repertoár před mnoha lety, ale nabízí i některé z nedávné doby. To je případ čerstvé novinky, kterou je hra uváděná ještě v minulé sezóně pod názvem LAURA A OLIVER, v níž vedle dvojice Jiří Suchý a Jitka Molavcová hraje pouze Karolina Gudasová. Příběh dvou stárnoucích, v minulosti snad slavných, kabaretních hvězd, je záminkou k řadě vtipných dialogů a prezentaci starších i nových písniček. Ty zaznívají hlavně ve druhé polovině, kdy je divák svědkem velkého revuálního pořadu mladé zpěvačky vystupující pod jménem Xandra Dix, která pozvala Lauru a Olivera jako své hosty. Prvá polovina je proto ve znamení příprav na tuto mimořádnou událost a posluchač tu slyší písně Slunce nezná slitování a Píši ti z vězení, na Lauřino přání obě smutné, ale také Ba ne, pane a Velkolepý raut v podání Xandry. Na její koncert se vypravili oba její potenciální hosté, což se neobešlo bez drobného skandálu v hledišti, ale po přestávce konečně vypukne ona očekávaná show. Úvod patří pochopitelně Xandře zpívající v úsporném kostýmu Rámusy blues a píseň o Cecile a jejím kokršpanělovi, ale pak už je představen Oliver s písničkami o kabaretech a kamarádovi Ferencovi. Následuje scénka z Floridy, kdy hlavním tématem rozhovoru mezi madam Rychtarik a básníkem je óda k svátku milované bytosti jménem Harry. Na pohotové veršování navazuje výstup Lauřin, jímž je působivý přednes písně Můj pes Máslo, a po něm dvě skladby za doprovodu banja. V té první hraje na tento nástroj nejen Oliver, ale i Laura, a společně zpívají drsný song o tom, jak se má dáma vypořádat s domácím násilím. Píseň následující je příběh o divoké jízdě na koni, napsal ji anglický komik a muzikant George Formby, českým textem ji opatřil Jiří Suchý a Oliver ji tu zpívá s doprovodem krásného banja z dílny pana Rosti Čapka. Pak se konečně zase může objevit Xandra, aby zazpívala píseň o striptýzu a po písni Znát ten pravej dům v podání obou hostů se společně s nimi rozloučila s publikem finálovou Good Night.
Je potřeba připomenout, že současné natáčení her v divadle Semafor má už daleko k jednoduchému záznamu na jednu kameru pořizovanému před lety jako dokument pro archiv divadla. Firma ADV Studio odvádí perfektní práci a divák tak získává o představení další informace, které z hlediště nezachytí. Vidí zde spoustu detailů výpravy i kostýmů, může si zblízka prohlédnout herce a také muzikanty, kteří zda hráli v sestavě Jiří Svoboda, David Vrobel, Pavel Greifoner a Jiří Hájek. Pro pořádek bych ještě připomněl, že další dva – kytarista Vladimír Vandrovec a hráč na foukací harmoniku Jaromír Hůla – výborně nahráli ze záznamu tu znějící doprovod k písni Píši ti z vězení.
Jako bonus je na disku důležitá promluva Jiřího Suchého o důvodech, které vedly ke stažení her s velkým obsazením z repertoáru a o nutnosti nahradit je kusy „nízkorozpočtovými“, jakým je právě tato hra. Kromě toho se zde divák dozvídá o trendu doplňovat romantické kostýmy nejrůznějšími předměty technického charakteru, s čímž se lze setkat i v této hře.


Ivan Kott

minulý | zpět | nabídka | další