Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


DISKRÉTNÍ NAHLÍŽENÍ DO SOUKROMÍ (I.Kott)

Pro časopis Jonáš klubu, napsal Ivan Kott, 29. 10. 2012

Na životě a vzpomínání stárnoucího kabaretiéra byla založena komedie divadla Semafor Jonáš, dejme tomu v úterý již před více než pětadvaceti roky. Nyní se Jiří Suchý k tomuto tématu vrátil, ale ke komikovi Oliverovi přidal ženský protipól v postavě Laury, aby je oba zapojil do dění ve hře LAURA A OLIVER: REALITY SHOW. Dvě někdejší (snad) hvězdy pozve do svého velkolepého pořadu mladá, úspěšná dívka vystupující pod jménem Xandra DiX, což rozjede sérii příprav – vymýšlení, komponování, zpívání, nácvik scének... Díky tomu slyšíme nejprve z rádia Limehouse Blues a pak živě dvě písně – na přání paní Koudelkové alias Laury obě smutné – jejichž autorem je Jan Voráček, což je Oliverovo civilní jméno. Závěr první poloviny nás přenese do sálu, v níž se koná Xandřina show, a po malém extempore v hledišti si v klidu poslechneme její úvodní song. Pro pamětníky nebude tak docela neznámý.

Druhá polovina je už především přehlídkou písní, starších i nových, a mezi největší zážitky patří zpěv a přednes příběhu o psu jménem Máslo. Laura, neboli Jitka Molavcová, ho zde může prezentovat celého, tak jak ho Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem napsali, a nemusí vynechávat závěrečnou pasáž o cestování. Bez té se musela obejít nahrávka Evy Olmerové z roku 1985 pro album Písničky a povídání ze Semaforu 2, protože otázka "Proč nemám pas do ciziny?" byla tehdy nepřípustná. Laura se na chvíli také promění ve floridskou milionářku Katju Richtarik žádající po přítomném básníkovi oslavnou ódu k svátku svého miláčka Harryho. Teprve verš o pažích osvětlí, že ty sice milovanému stvoření chybí, ale za to má čtyři chlupaté nožičky a roztomilý ocásek. Aby té psí problematiky nebylo málo, zazní tu také píseň o Cecile a jejím kokršpanělovi v podání Xandry DiX neboli Karoliny Gudasové, jako vždy pěvecky i pohybově výtečné. Na scéně se vedle nástrojů doprovodného kvartetu na chvíli objeví i banja v rukou Laury a Olivera, aby doprovodila dvě písně o těžkých úrazech. Ten první způsobí svému nehodnému milému jeho dívka, druhý utrpí zpěvák po neprozřetelném nasednutí na koně v písni George Formbyho. Závěr je ve znamení urovnání všech předchozích drobných roztržek mezi trojicí účinkujících a publiku je za zvuku melodie Jimmyho Duranta posláno přání dobré noci.

Vtipně je vyřešena výprava s centrálním schodištěm, které v první polovině odděluje interiéry bytů Laury a Olivera, a v části druhé umožňuje efektní vstup hlavní hvězdy večera. Pokud jde o kostýmy, nechybí slamák, buřinka a červená vesta, ale také skvělé boa paní milionářky a oslnivé róby hlavní hvězdy, i když jedna z nich je poznamenána nutností šetřit divadelní rozpočet.

První veřejné uvedení hry ve čtvrtek 25. října tentokrát potvrdilo hereckou pověru, že nevydařená generálka znamená výbornou premiéru. Ten rozdíl byl především na straně publika, když to "generálkové" se bavilo pouze při drobných chybách na jevišti, zatímco premiérové dokázalo ocenit vtipné dialogy poloviny první i písničkovou smršť té druhé, a to nejen potlesky v průběhu představení, ale i závěrečným aplausem ve stoje.


Ivan Kott

minulý | zpět | nabídka | další