Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


DALŠÍ NÁVŠTĚVA ARCHIVU (I.Kott)

Pro časopis Jonáš klubu, napsal Ivan Kott, 13. 11. 2009

Po albu Největší hity z roku 2005 vydává Supraphon další album věnované geniální semaforské dvojici pod názvem JIŘÍ ŠLITR, JIŘÍ SUCHÝ – NEJVĚTŠÍ HITY 2. Těch hitů je celkem 25, i když ten poslední je uveden jako bonus, protože to je americký traditional otextovaný Jiřím Suchým, takže je z autorské dílny S + Š jen z poloviny. Je ale natolik populární, že se mezi semaforské hity právem řadí. Jeho oficielní název je Takový je život, neoficielní Potkal potkan potkana, a na zařazené nahrávce ho zpívá Jiří Suchý s Karlem Štědrým. Autorem hudby tří písní je Jiří Suchý (Pověrčivý uzenář, Blues na cestu poslední, Dobré rady), zbytek samozřejmě obstaral Jiří Šlitr. Velkým přínosem tohoto výběru je to, že tu nenajdeme pouze ty nejznámější a často hrané hity, ale jsou tu připomenuty i některé, jejichž kvalita nebyla z nejrůznějších důvodů doceněna a do širšího povědomí se nedostaly. Patří sem například píseň Kdo chce psa bít vždycky si hůl najde ze hry Jonáš a doktor Matrace, kterou cenzura nepustila na album s výběrem písní z této hry, protože mohla připomínat situaci, která tu nastala během roku 1969. Další méně známou je Na vrata přibili můj stín s nádherným textem nebo "výtvarnická" Surrealistická krajina. Na své si samozřejmě přijdou i vyznavači těch nejfrekventovanějších semaforských písní. Po Pramínku vlasů a Babetě na albu předchozím najdou na tomto Dítě školou povinné, Malé kotě, Sluníčko nebo Bílou myšku.

Vedle obou autorů a již zmíněného Karla Štědrého na albu zpívají také Eva Pilarová, Naďa Urbánková, Pavlína Filipovská, Jaromír Mayer a dětské zpěvačky Zuzana Vrbová, Lenka Hartlová a Monika Hálová, doprovodnou kapelou je ve většině případů orchestr Ferdinanda Havlíka.

V bookletu alba je ke každé písničce otištěn komentář Lukáše Berného, který přibližuje okolnosti vzniku písničky, jejího nahrávání nebo zařazení, případně uvádí další zajímavosti.


Ivan Kott

 obal CD
obal CD

Písně na CD:

1. POVĚRČIVÝ UZENÁŘ
2. DÍTĚ ŠKOLOU POVINNÉ
3. MALÉ KOTĚ
4. BLUES NA CESTU POSLEDNÍ
5. SUP A ŽLUVA
6. SLUNÍČKO
7. BÍLÁ MYŠKA
8. PLNÁ HRST
9. HALELUJA
10. KROKODÝL
11. AMFORA, LEXIKON A PREPARÁT
12. NA LOUCE ZPÍVAJÍ DROZDI
13. ĎÁBEL Z VINOHRAD - SLAVNÁ OBHAJOBA
14. TEPLÉ PRÁDLO
15. KDO CHCE PSA BÍT, VŽDYCKY SI HŮL NAJDE
16. NA VRATA PŘIBILI MŮJ STÍN
17. MÁME RÁDI ZVÍŘATA
18. KONČÍ DIVADLO
19. BLÁZEN A DÍTĚ
20. BLUES PRO TEBE
21. PODIVNÁ HODINA V LOS ANGELES
22. DOBRÉ RADY
23. ŠIŠLALA
24. SURREALISTICKÁ KRAJINA
25. TAKOVÝ JE ŽIVOT /POTKAL POTKAN POTKANA

minulý | zpět | nabídka | další