Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


RECENZE - DVD UNIKÁTY (I.Kott)

S + Š potřetí na DVD

Po dvou dílech obrazových disků Suchý & Šlitr – Největší hity vydal nyní Supraphon ve spolupráci s Českou televizí díl další, nazvaný UNIKÁTY + DOBŘE PLACENÁ PROCHÁZKA. Dokladem toho, že se tu objevují skutečné rarity, je hned úvodní píseň Hluboká vráska, kterou zpívá Miloš Kopecký. Snímek pochází z pořadu Herci a písničky, a mihnou se tu také další známé herecké tváře – Irena Kačírková a Lubomír Lipský.
Nejvíce samozřejmě zpívají oba hlavní autoři a protagonisté. Jiří Suchý připomene trochu pozapomenutou Pampelišku, kdy mu "křoví" dělají takové hvězdy, jakými jsou Eva Pilarová a Naďa Urbánková. Ta se v roce 1969 objevuje i v písni Takovou lásku o jaké jsem snila, kde s Jiřím Suchým nejen zpívá, ale i tančí v mnoha převlecích, které sledují módu proti směru času – od současnosti až po starý Řím. Na něj pak již navazuje dvojice z éry pravěkých lidí, připomínající o téměř třicet let mladší Suchého film Fífa, a závěr písně nás pak zavádí do ráje, kde nechybí ani jablko a had. Jiří Suchý zazpívá i svoji a Šlitrovu vánoční kovbojskou píseň Tommy, v čemž mu v pořadu Plakala panna, plakala pomáhal Jiří Datel Novotný a tři další, neidentifikovaní pánové. Mezi hvězdné světové skladatele, na jejichž hudbu napsal Jiří Suchý české texty, patří především Duke Ellington. Na albu najdeme jeho Karavanu, kde je Suchého zpěv doprovázen výtečnými hereckými výkony Věry Křesadlové a Evžena Jegorova. Je tu také krátký monolog Jiřího Suchého ze hry Jonáš a doktor Matrace nazvaný O strachu, který byl v roce 1969 natočen pro pořad Jizvy, jiskry, jistoty. V podání Jiřího Šlitra tu jsou písně Co jsem měl dnes k obědu a Tři tety, obě z pořadu Benefice Semafor Suchý Šlitr z roku 1966, kdy doprovodnou skupinu tvořili rockoví muzikanti Pete Kaplan, Míla Růžek, Rudolf Rokl, Ladislav Chvalkovský a František Ringo Čech. Šlitr tu zpívá také čtyři písničky natočené pro televizní Recital 64, který režíroval Ján Roháč, přičemž za kamerou stál Stanislav Milota. Pramínek vlasů, Oči sněhem zaváté a Zvuky slovenského pralesa se tehdy do televize dostaly, ale Klíměntajn s textem v podivné ruštině, do níž původní Suchého text přeložil Jiří Krampol, se tam objevit nemohla. Z dílny S + Š také pochází píseň Satchmo, kterou zde Jiří Jelínek a Eva Pilarová zpívají Louisovi Armstrongovi, který přišel po koncertě do Semaforu na noční jam session.
V podání Jiřího Suchého tu najdeme také tři tituly pocházející od jiných autorů. Je to především Ježkova Prázdná náruč s textem V + W nazpívaná v roce 1965 pro pořad Zadáno pro Semafor, český swingový šlágr Hřebík v botě natočený v roce 1970 pro Grandsupertingltangl Swing, swing, swing, a konečně píseň Umbriago, kterou Jan Werich opatřil českým textem a nazval Cecílie. Ta je natočena skutečně ve venkovském prostředí s kravičkami a různým zemědělským harampádím. Kdo představuje ráznou dívku Cecílii, která se tu objevuje, se asi zjistit nepodařilo.
Více než polovinu délky obsahu disku tvoří televizní film Dobře placená procházka natočený v roce 1966 režiséry Milošem Formanem a Jánem Roháčem. Vedle dvojice autorů se tu objevují Eva Pilarová, Hana Hegerová a René Gabzdyl, tedy stejní zpěváci, kteří v této buffo-opeře účinkovali už na jevišti Semaforu. O nadčasovosti a genialitě tohoto představení svědčí to, že za více než čtyřicet let od svého vzniku byla hrána mnoha divadelními soubory, což vyvrcholilo uvedením na scéně Národního divadla v roce 2007.
Album je doplněno bookletem, kde vedle údajů o všech zařazených snímcích najdeme i několik fotografií a průvodní slovo Lukáše Berného, který se podílel na výběru materiálu pro toto DVD.


Ivan Kott

 Unikáty
obal DVD

minulý | zpět | nabídka | další