Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


WERICH & SUCHÝ - LUCERNA '77 (L.Berný)

vydavatel: Multisonic

Vydavatelství Karla Vágnera Multisonic uvedlo na trh reedici alba, které vyšlo krátce po sametové revoluci - Werich & Suchý, Lucerna ’77. Obsahově jde o přesnou kopii někdejšího alba, doplněnou o několik dalších fotografií Miroslava Zajíce. Historie projektu je v CD popsaná přímo Jiřím Suchým a je ostatně známá i z jeho vzpomínkových knih. Akci k 50. výročí uvedení Vest Pocket Revue tehdy zorganizoval pan Spurný za pomoci Svazarmu, Jiří Suchý se ujal role konferenciéra večera a příslušné orgány výjimečně nestihly zareagovat včas a akci zakázat. Nikdo netušil, že jde o poslední vystoupení Jana Wericha, i televize ho odmítla natočit, nicméně naštěstí někoho napadlo večer alespoň nahrát na magnetofonový pásek. Máme tak možnost slyšet Jana Wericha sice už v ne nejlepší zdravotní kondici, ale zato stále ve výborné psychické formě, jak vzpomíná na svou první hru, kterou napsal s Jiřím Voskovcem, na své tehdejší vzory, ale také třeba na Vlastu Buriana. A nebyl by to Jan Werich, kdyby vzpomínky nepřevedl v moudrá zamyšlení, která byla aktuální v roce 1977 a která nezestárla ani do dnešního dnů. Profesionalita je vrchol snažení, i když je to Al Capone, a humor se nenaučíte dělat podle příručky. Jiří Suchý k tomu za doprovodu orchestru Josefa Vobruby zazpívá tři staré písničky Osvobozeného divadla: Ezop a brabenec, Tmavomodrý svět a Vyznání lásky.

CD rozveselí, zahřeje improvizační uvolněností, vzpomínkou na velikána humoru, vnese ale i trošku melancholie a smutku, který jednak plyne z unaveného hlasu Jana Wericha, jednak z vědomí, že tento velikán několik let před svou smrtí prakticky nesměl na jeviště.

Škoda jen, že autoři nevyužili kapacity CD a představení nevydali celé, nenasmějete se u něj sice tak, jako u předešlého společného setkání Wericha, Suchého, Šlitra a Horníčka z Lucerny roku 1966, ale rozhodně by za to stálo. I tak ale mezi Vašimi CD nesmí chybět, obzvlášť za sympatickou cenu 250 korun.


Lukáš Berný


foto Miroslav zajíc

Werich & Suchý 1977

minulý | zpět | nabídka | další