Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


JIŘÍ SUCHÝ - KALUŽ (M.Havlová)

vydalo: Nakladatelství Pavel Mervart 2007

Jestliže jsem před nedávnem vychvalovala sbírku Černá vzducholoď, neměla jsem tušení, že za dveřmi už kapky vzácného deště naplňují KALUŽ, nové básnické dílo Jiřího Suchého, které rozlévá podobnou atmosféru: pád do závratné hloubky zmírněný padákem radosti a nadšení z originálních rýmů, přirovnání, ostrých střihů idyly a neidyly či z výstižných zkratek, kdy ve dvou verších je uložena několikastránková filozofická, avšak srozumitelná, úvaha. Výlet do fantazie bez toho, aby člověk musel dlouho přemýšlet, co tím básník chtěl říci, prostě to říká. Nasednout na první verš a už se frčí – hlava v kolotoči neobyčejných myšlenek a impulzů a oči plné nevšedních obrázků: prvomájového průvodu, městské periférie, ticha, baru, Shakespearovské tragédie (nádherná Hamletova otázka od Romea a od Julie), písničkové minulosti se současnými dodatky, křivdy, louže…Už nikdy neminete kaluž bez povšimnutí. Kam se hrabe televize! Váhu slova doplňuje autorova ilustrace.
Případnému statistikovi-puntičkáři by mohla vadit nepřítomnost datace vzniku jednotlivých kusů, domnívám se, že některé se už objevily jinde (Vynálezce korzetu, Sukně smutnou jehlou spíchnutá), což ovšem na kráse neubírá, na datu vzniku z hlediska trvanlivosti nezáleží, protože je věčná.
Závěrem jeden zdánlivě nesmyslný vzkaz „zahradě“ (pro vysvětlení je nutno se napít z „Kaluže“): Štrůdl z Vašich jablek chutná skvěle!


Mirka Havlová

Kaluž

obálka knihy

minulý | zpět | nabídka | další