Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


KONCERT s r.o. (M.Havlová)

Oslava státního svátku (17.11.07) v pražských ulicích pro poměry neznalého nedomorodce vystrašeného obrázky v médiích znamená především obavu, kdy a kde dostane něčím po hlavě. K 17. listopadu to možná i patří, ale snad už bychom mohli být trochu dál než u pravěkého křiku a klacků.
Naštěstí Semafor do ulic nevyšel, aby se třeba bil o větší granty, ale od otevření divadla v Dejvicích uvádí ve významné dny slavnostní pásmo Koncert s.r.o. Skvělým nápadem je pojetí programu – vývoj hudebního divadla a vzdání holdu předchůdcům na tomto parketu – což se dneska jinde bohužel moc často nevidí.
První polovinu tvoří árie z oper, operet a písně z muzikálů a hudebních filmů. Máme možnost vidět, s čím vším si v Semaforu poradí. Každému vybraná píseň přesně padne, např.: noblesa Jen pro ten dnešní den Michalu Stejskalovi, komika Vaška z Prodané nevěsty Václavu Koptovi, křehkost Rusalky semaforgirls Ireně Pospíšilové a Marii Motyčkové, žár Carmen Jolaně Smyčkové, šibalská křehkost Mamzelle Nitouche Vandě Hauserové nebo operetní milovník Lehárův Jiřímu Štědroňovi. Všemu nasazuje královskou korunu dvěma zcela odlišnými výstupy Jitka Moravcová. Nejprve přiletí na scénu potřeštěná Melicharová, že si chce zazpívat Lazebníka sevillského. Se zoufalými doprovodnými posunky moderátora Jiřího Suchého se do toho pustí. Ve svém klasickém oděvu – zástěře a pracovních botách - si hraje s plným nasazením na pěveckou star s hvězdnými manýry. Úžasnost spočívá v tom, že Jitka Moravcová skutečně skvěle zpívá, Figara výborně hraje, a to všechno ještě jako Melicharová. Pak si musí Žofie odpočnout, přichází dáma velkého světa Dolly Leviová, zase o tom nikdo nepochybuje. První půli uzavírají přímí předchůdci Semaforu – Osvobozené divadlo – parádní kus Jiřího Suchého Množení (zdá se, že Jiří Suchý nikdy nepouští ze zřetele text, který interpretuje, i písničky, které zpívá po x-té, jako by divákům vyprávěl poprvé, v čemž vězí obrovská síla) a operní dílko Jaroslava Ježka Buďte blahořečený sehrané a zpívané kvartetem Václav Kopta, Jiří Štědroň, Michal Stejskal a Jiří Suchý. Jestliže v první části mělo publikum otevřená ústa úžasem, pak v té druhé zpěvem, protože ta patří Semaforu, vlastně také předchůdci Semaforu dnešního, který zas je předchůdcem toho zítřejšího (jak je to s tím středověkem, pane Werichu a Horníčku?) a jistě jen málokdo z diváků, vůbec-li kdo, se nenechal strhnout. Jihnutí obstarají Oči sněhem zaváté (Jiří Štědroň), Klokočí (Jiří Suchý) nebo Píseň o rose (všichni) - ta novější z představení …nikoho nezabije, která podle slov Jiřího Suchého spojuje Semafor minulý se současným, „vervu“ Bludička (Jolana Smyčková) nebo Paganini (Olina Patková) a humor Voo doo (Jiří Štědroň, Václav Kopta) a především Jonáš a Melicharová ve scénce na téma zapuzení Jonášových obdivovatelek, která vyvrcholí písničkou To je láska, jež v kostce přesně vystihuje vztah obou a z toho pocházející komično. Pak už následuje „semaforská smršť“ Dotýkat se hvězd, Vydáme se na tu cestu dlouhou, Sup a žluva…

Koncert s.r.o. je nápaditou, důstojnou, příjemnou a zábavnou oslavou nejen státních svátků, ale i Semaforu. Také dostanete ránu do hlavy, ba i do srdce, ale nikoli klackem.


Mirka Havlová

Jiří Suchý

minulý | zpět | nabídka | další