Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
 Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Články a recenze


HOTEL MODRÁ HVĚZDA - recenze (2009, IDnes)

Autor: Kateřina Kočičková, 4. března 2009. Mladá Fronta Dnes (IDnes)

V SEMAFORU ZAZNÍ VÁLEČNÉ ŠLÁGRY, TANČIT BUDE DŘEVO

Na otázku, kolik zbývá času, si Jiří Suchý vyhrne rukáv a pak se obrátí na spoluhráče: "Pochopí dneska mladší generace jako fór, když budu mít na ruce čtvery hodinky?"
Principál divadla Semafor je totiž právě v tu chvíli oblečený do uniformy rudoarmějce (během osvobození Evropy proslulých vybíráním náramkových hodinek od kolemjdoucích) a zkouší novou premiéru nazvanou Dnes večer v hotelu Modrá hvězda.
Publiku se kus představí dnes večer. Vedle Suchého a Jitky Molavcové v něm poprvé nehrají další členové divadla, ba ani semaforský orchestr. Hereckými, ale především pěveckými kolegy dua S+M jsou hosté, skupina Melody Sisters a hráči orchestru Blue Star, jenž se soustředí na taneční a swingovou hudbu z třicátých až čtyřicátých let.

Tanečnice ze dřeva

"Jde o večer složený z písniček, které se hrály za druhé světové války, a to z obou stran fronty. Chtěli jsme tak vyseknout poklonu skladatelům, kteří přes situaci ve svých zemích nebyli vůči sobě ve válečném stavu," popisuje Suchý a dodává, že písně měly za úkol přinášet ve složité době trochu radosti a zpříjemnit život.
Pro Semafor jde paradoxně o jednu z "nejpřevlekovějších" inscenací z poslední doby: z uniforem do žaketu nebo do zářivě blyštivé róby kabaretní zpěvačky. Zpívá se rusky, německy, anglicky a pochopitelně česky. "Protektorátní písničky jsou asi nejznámější, v našem výběru nechybí Slunečnice, Dívka v modrém či Dívka v rytmu zrozená," vypočítává Suchý.
Všechny songy, propojené dialogy a humorem, zazní v původním dobovém aranžmá. I některé zahraniční melodie jsou stále šlágry, jiné dávno zapadly. "Nemohli jsme pochopitelně vynechat Roll Out the Barrels, český příspěvek do světové studnice evergreenů," dodává Suchý, který navrhl i kostýmy a loutky. Večeru v hotelu Modrá hvězda totiž nesmí chybět lesk v podobě revuálních "girls" – šestice tanečnic však bude dřevěná.

minulý | zpět | nabídka | další