Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
 Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Rozhovory


ROZHOVOR S F. HAVLÍKEM (1969, Jonáš)

Rozhovor s Ferdinandem Havlíkem udělal pro časopis Jonáš klubu (č. 19, 1969) Jiří Novotný


Podíl Ferdinanda Havlíka na tom, že profil Semaforu vypadá tak, jak jsme zvyklí, není zanedbatelný. Ferdinand Havlík je jedním z jeho zakládajících členů a vzhledem k tomu, že je silnou individualitou, s nevšedním komediálním talentem, nelze se divit, že jeho jméno se spojuje automaticky se Semaforem a s tím, co bylo v Semaforu nejlepšího.

Pane Havlík, kde jste hrál se svou kapelou před vznikem Semaforu?

Měl jsem skupinu, která se jmenovala Jazz Club Jalta. Byla to malá skupina, se kterou jsem se pokoušel hrát jazz ve vinárně hotelu Jalta. Jinak to byl ale výbuch.

Spolupracoval jste téměř se všemi zpěváky zvučných jmen. Kteří z nich ve vaší kapele začínali?

Pokud to mají být skutečně zpěváci zvučných jmen, tak musím na prvním místě jmenovat Suchého a Šlitra. V éře předsemaforské, když jsem ještě hrál s orchestrem Jiřího Procházky, začínala s námi zpívat Yvetta Simonová a Jiří Popper. Jinak samozřejmé celá řada zpěváků - od Matušky, Pilarové, přes Gotta až k Nadě Urbánkové.

Proč jste odešel po osmi sezonách z divadla?

To já dodnes pořádně nevím. Byl jsem dva roky na volné noze. První rok na levé, druhý rok na pravé. Třetí nohu nevlastním, tak jsem se vrátil do divadla.

V jakém složení hraje vaše nová skupina?

Kompletní rytmika, altsaxofon, tenorsaxofon, trombon, ale protože všichni hráči hrají více nástrojů, kombinujeme. A Evžen Jegorov bude navíc ještě tančit. Aspoň to slíbil

V době svého prvního působení v divadle jste pořádal samostatné koncerty. Počítáte s podobnými akcemi i teď?

Já ano, ale dosud nevím, jestli s nimi počítá i vedení divadla. Každopádně bych je rád prosadil.

Byl jste; pokud vím, prvním naším kapelníkem, který v praxí prosazoval zásadu, že i hudba jde dělat s humorem, a ve vašich aranžmá to bylo vidět. Vzpomínám si, že jste plánoval se svou kapelou CRAZY CONCERT. Co připravujete v tomto smyslu, nezměnil jste názor?

Slíbili jsme si s Jiřím Šlitrem, že uděláme na jaře takový crazy pořad, v jehož první polovině by hrála kapela a druhou polovinu, by obstaral on sám. Teď ještě záleží hodně na Evženu Jegorovi, jestli se do té doby naučí tančit.

Jak to vypadá s vašimi gramofonovými, deskami?

Na nějakých deskách pracujeme, ale v současné době naše kapela hlavně zkouší, abychom se sehráli. Ve výrobě je LP deska "Jonáš a dr.Matrace" a chtěli bychom také nahrát LP desku z toho crazy pořadu, který plánujeme.

Tak vám, pane Havlíku, děkuju a na shledanou na srazu.

minulý | zpět | nabídka | další