Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
 Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Rozhovory


CHAT S JIŘÍM SUCHÝM (2000, IDnes)

18. 4. 2000 na webových stránkách Mladé Fronty (IDnes)

OTÁZKA: (Jerry) Dobrý den! Jak se těšíte na padesáté narozeniny Semaforu?

ODPOVĚĎ: Nemůžu se dočkat.

OTÁZKA: (Radim Brňák) Jak se díváte na umělecké putování dřívějších kolegů ze Semaforu - třeba Luďka Soboty?

ODPOVĚĎ: Komika Luďka Soboty a poetika divadla Semafor se dost od sebe liší. Ve svém žánru je Luděk Sobota bez výraznější konkurence. Můj žánr to však není, a tak nebudu hodnotit.

OTÁZKA: (volný) Máte při své práci volný čas a čím ho zaplňujete?

ODPOVĚĎ: V průběhu roku nemám volný čas prakticky žádný, v létě už si několik let dopřávám dovolenou. Částečně někde v zahraničí a částečně doma, kde uklízím, protože uklízení je můj koníček.

OTÁZKA: (intim) Jaký je váš vztah k Jitce Molavcové? Je to čistě pracovní?

ODPOVĚĎ: Ne, je to rovněž vztah velmi přátelský.

OTÁZKA: ODS má teď volné místo mluvčího. Vzal byste to? Jaký je váš vztah k politice a k ODS zvlášť?

ODPOVĚĎ: Místo mluvčího bych nevzal. Politiku sleduji asi tak, jako jiní třeba fotbalový zápas. Zajímá mě prostě, kdo dá gól. K žádné politické straně nemám vřelý vztah.

OTÁZKA: (Hanka) Dobrý den. Pane Suchý, jaké povahy je Váš současný osobní vztah k panu Miloslavu Šimkovi? Přeji hezký slunečný den.

ODPOVĚĎ: S Miloslavem Šimkem jsme po určitých konfliktních situacích našli k sobě docela rozumný vztah. Dokonce jsme si začali i tykat. Tím více mě udivilo jeho prohlášení v televizním seriálu, když s urputným výrazem ve tváři prohlásil, že lituje, že kdy poznal Semafor. Myslím si totiž, že tak zle mu tam nebylo. Třeba se jenom unáhlil.

OTÁZKA: (Hanka) Prosím, dokončete verš: Mám na stole narcisy...

ODPOVĚĎ: ... a když tam nejsou, ať si si.

OTÁZKA: (Jarda) Kdybyse ve svém životě měl označit jeden den D, který by to byl? A den Fuj?

ODPOVĚĎ: Den D je 1. říjen 1931, kdy jsem se narodil a den fuj mě teprve čeká.

OTÁZKA: (Baudelaire) Mistře, předně bych Vás chtěl srdečně pozdravit a zeptat se vás, jak se cítíte na internetu? Vite už kudy se do toho počítače leje petrolej?

ODPOVĚĎ: Nevím, petrolej do počítače mi nalili už v továrně, od té doby jsem ho ještě nedolíval.

OTÁZKA: (Mařenka) Dobrý den, působíte jako velmi slušný, pracovitý člověk. Máte nějaké necnosti, či slabosti?

ODPOVĚĎ: Nemám. Mám samé krásné vlastnosti, nejvýraznější z nich je má skromnost.

OTÁZKA: (Jerry) Vy rád uklízíte? Nepřišel byste k nám? Manželka není doma a já mám doma bord...

ODPOVĚĎ: Prosím dokončete větu, abych věděl, co máte doma.

OTÁZKA: (Honza) Zdravím vás pane Suchý a rád bych zvěděl jak nahlížíte na naše současno? Nesměřujeme to naše bytí často nějak moc rychle a povrchně, někam úplně jinam, než vlastně vůbec chceme být? Máte-li stejný pocit, můžete poradit, co proti tomu dělat?

ODPOVĚĎ: Pocit mám, ale radu neznám.

OTÁZKA: (LaNo) Dobry den, zdravim Vas z dalekeho norska.. zajimalo by me jake je Vas zivotni cil a co si myslite ze je smyslem zivota..? Dekuji, preji pekny den, LaNo. P.S jakoze na kulturu moc nejsem, Vase vystoupeni na i Mezi ploty /i v Bohnicich minuly rok me opravdu "dostalo", byl jste uzasny a uz se tesim az se na Vas budu moct zase nekdy zajit podivat..

ODPOVĚĎ: 69 let se touto otázkou zabývám a řešení už jsem našel, dokonce několik. Bohužel často velmi protichůdná, takže nerad bych se s nimi chlubil. I já se těším, až se na mě přijdete podívat.

OTÁZKA: (Jakub) Dobrý den. Mistře, co si myslíte o kvalitě současné české populární hudby? Připadá Vám srovnatelná s tím, co nám přinesli Jeľek a V+W, R.A. Dvorský, Suchý+©litr a Semafor, nebo Olympic? Děkuji za Vaše písničky a přeji hodně zdraví a inspirace.

ODPOVĚĎ: Samozřejmě, že to, co jste tu vyjmenoval, je mi bližší, ale je to možná generační problém. Netroufám si soudit, protože nás předešlá generace taky odsuzovala a tak vím jaký to je.

OTÁZKA: (Hanka) Pane Suchý, přeji hezké Velikonoce. Kde, s kým a jak je oslavíte? Přeji hodně zdraví k Vašemu pondělnímu svátku. Asi to pondělí bude pro Vás náročné...

ODPOVĚĎ: Bohužel asi moc slavit nebudu ani Velikonoce ani svátek, čas mi to nedovolí. A navíc nepotrpím si na slavení.

OTÁZKA: (Mařenka) Často jste vídán ve společnosti Karla Gotta. Je to váš přítel, nebo spíš jen kolega z branže. Jak jste se díval na aféru "Zombie"?

ODPOVĚĎ: Je to kolega z branže (to jen bych vypustil). Aféra "Zombie" mně příliš neimponovala, nelíbí se mi, když někdo někoho uráží jen proto, že se mu dotyčný nestrefil do vkusu.

OTÁZKA: (Martinek) Už jste si vyfotil do občanky blesk? Je stále hrubou chybou domnívati se cokoliv, anebo je správné vědět vše? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Blesk v občance - to mi něco říká. Nejspíš jsem něco takového někde plácnul. Tato otázka je dodnes nevyřešena, jakmile budu vědět, dám vědět.

OTÁZKA: (Radim) Nechtěl jste už někdy s prací skončit a užívat si zaslouženého odpočinku?

ODPOVĚĎ: Až budu mít pocit, že si odpočinek zasloužím, začnu si ho užívat.

OTÁZKA: (kolotoc) Nemyslite, ze uz je Semafor a jeho humor pro masy ponekud prezity ? Nezda se mi, ze by mel nejak moc mladsich priznivcu, spis mi to pripada jako stale vzpominani na stare dobre casy...

ODPOVĚĎ: Určitě. Každá doba má svůj vlastní humor, jeho kvalita vyjde najevo až s odstupem času. Mně ale nikdy nešlo o to, dělat humor pro masy, vždycky jsem toužil po užším kruhu inteligentních konzumentů a teď to mám.

OTÁZKA: (Martinek) Už jste si vyfotil do občanky blesk? Je stále hrubou chybou domnívati se cokoliv, anebo správné vědět vše?

ODPOVĚĎ: Již jsem odpovídal.

OTÁZKA: (Miroslav Černohous) Pane Suchý jste fakt sekáč. Mám několik her Vašeho divadla na videokazetách - kolik je jich celkem vydáno?

ODPOVĚĎ: Z hlavy nevím, ale v prodejně Klokočí ve Spálené ulici 16 v Praze, vám to řeknou přesně.

OTÁZKA: (Radka -Ostrava) Dobrý den pane Suchý píšete novou hru? Už se moc těšíme. Uvedete jeste nekdy Fausta ? Děkuji.

ODPOVĚĎ: S Miroslavem Horníčkem píšeme libreto k představení pro dva účinkující a jednoho herce "Ach ty subrety". O Faustovi zatím neuvažujeme. Můžete se spokojit s jeho záznamem na videu.

OTÁZKA: (www.simona.cz) Přeji Vás krásný den, pane Suchý! Máte vlastní www stránku? Jaký je Váš vztah k Internetu vůbec? Když Vás poprosím, navštívil byste můj web a napsal mi pár řádek? Děkuji. Simona - www.simona.cz

ODPOVĚĎ: Vlastní stránku mám, internet u mě prožívá moje slečna sekretářka, mně však je k užitku. Pár řádek vám samozřejmě napíšu. Moje mailová adresa je: jiri-suchy@post.cz a tak mě můžete kontaktovat.

OTÁZKA: (Nepoeta) Dokončit verš s narcisy bylo snadné. Zkuste třeba "Mám na stole lahev Rumu ...

ODPOVĚĎ: ...pošlete mi nějakou sumu a já nějaký verš složím neb verše jsou mojím zbožím.

OTÁZKA: (barth) Pane Suchý, nerozptylujete se příliš mnoha různorodými akcemi a aktivitami. Na co byste se chtěl soustředit nejvíce?

ODPOVĚĎ: Rozptyluji se moc a nevím na co bych se chtěl soustředit nejvíce.

OTÁZKA: (barth) Pane Suchý, rád bych přišel na některá představení. Co byste mi nyní doporučil, jak se dají nejlépe sehnat lístky?

ODPOVĚĎ: Víkend s Krausovou? Mé srdce je Zimmer frei? Pré? Vyberte si. Lístky je nejlépe shánět v pokladně divadla Semafor.

OTÁZKA: (Melicharová) p. Suchý, jak se má a co dělá Jonáš? Děkuji a přeji hezký den.

ODPOVĚĎ: To nemohla napsat Melicharová, poněvač ta zná odpověď líp než já.

OTÁZKA: (Miroslav Černohous) Mám rád Vaši poetiku a hru se slovy. Jak „plodíte“ rýmy? Čekáte na ně? Nebo jim chodíte naproti?

ODPOVĚĎ: Někdy napadnou hned, někdy na sebe nechají čekat - jak kdy.

OTÁZKA: (Špatné ráno) Taky se občas probudíte a cítíte, že budete mít špatný den? Možná by pomohlo, kdybych si v duchu řekl něco poetického, nějaký rým. Poradíte mi nějaký?

ODPOVĚĎ: Když vstanu, utíkám obvykle k počítači a píšu, protože ráno se mi nejlíp vymejšlí. Jestli je den dobrý nebo špatný, není předmětem mých ranních úvah. To se stejně během dne dozvím.

OTÁZKA: (Tom) Kolik je Jitce Molavcocé a kolik byste jí tipnul vy?

ODPOVĚĎ: Minulý týden jí bylo 50, ale vypadá na 49.

OTÁZKA: (kytka) Vážený a milý pane Suchý. Nejdříve bych Vám chtěla poděkovat za ty krásné chvilky které mě vždy přinese setkání s Vaší tvorbou a to jak divadelní, tak textařskou či filmovou. Jsou to chvilky opravdu vzácné a sváteční. Naprosto obdivuji Váš cit pro češtinu. Co všechno Vy dokážete s tímto jazykem. Teď ale k otázce: jak je možné, že v současné době (tím myslím tak 15 let zpátky) nikdo nedokáže napsat písničku, která by měla rozměr Vašich kvalit?

ODPOVĚĎ: Viďte.

OTÁZKA: (Míra) Pane Suchý,kamarádíte se ještě s Josefem Dvořákem?

ODPOVĚĎ: Ne, jdeme si každý svou cestou.

OTÁZKA: (barth) Pane Suchý, působíte dojmem člověka, který nedokáže zvýšit hlas. Mýlím se, nebo jste poslední dobou byl někdy nucen hlas zvýšit?

ODPOVĚĎ: Někdy při zpívání to dotáhnu až na F. To je dost vysoko. Jinak zvyšovat hlas díky rozčílení, mi není dáno.

OTÁZKA: (Raďa Solnečko) Kolikrát jste byl v Rusku, a co jste tam dělal ?

ODPOVĚĎ: V Rusku jsem byl asi 5x. Ponejprv v roce 1955, kdy otevřeli hranice. Dohnala mě tam tehdy zvědavost. Pak jsem tam byl několikrát jaksi služebně - jak s divadlem, tak v samostatném vystoupení.

OTÁZKA: (Ivo) 1)Šlo by dnes udělat to, co počátkem 60. let? Tedy dělat divadlo malých forem jako Semafor? Začal byste zase? A dotáhl to k takovým úspěchům?Nebo to bylo -paradoxně-díky té cenzuře a době izolace? 2) Vím, že se Vám Karlínek líbí, ale je šance jít zpět do Alfy? Bude tam vůbec divadlo? Škoda těch podpisů na stěnách a toho sálu - moc jsem na Vás chodil...

ODPOVĚĎ: 1) Dvakrát vstoupit do téže řeky nelze. 2) Co se děje s Alfou nevím, ale v Karlíně jsem spokojený.

OTÁZKA: (Tom) Umíte si uplést pomlázku a baví vás vymáhat koledu pomocí tohoto nástroje?

ODPOVĚĎ: Pomlázku si uplést neumím a vymáhat koledu pomocí tohoto nástroje mě nebaví.

OTÁZKA: (barth) Pane Suchý, jak se daří obchůdku u Ypsilonky? Nechybí mu větší propagace?

ODPOVĚĎ: Od července tu bude znovu otevřen "Opchod Žofie Melicharové" věřím, že bude mít propagaci dosti značnou. Pracuje se na tom.

OTÁZKA: (Alice) Krásný den. Pane Suchý, pokud Vám to nebude nepříjemné, ráda bych se Vás zeptala na Váš motiv účinkování v reklamě na prací prášek. Bylo to z finančních důvodů, nebo je natočení reklamy pro Vás srovnatelné s jinými uměleckými aktivitami? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Začínal jsem jako reklamní pracovník a reklamy jsem se nikdy nezříkal (pár reklamních písniček s J. Šlitrem a pár s F. Havlíkem). Reklama na Lanzu přišla v době, kdy jsem dokončoval film ve své produkci a neměl už jsem ani šesťák. Zachránila mě.

OTÁZKA: (Hanka) Pane Suchý, co ve svém životě nemáte rád a co přesto musíte dělat?

ODPOVĚĎ: Pracovat v noci a vstávat brzy ráno.

OTÁZKA: (Robert) V čem byl podle Vás Waldemar Matuška chuligán?

ODPOVĚĎ: Podle mě byl Waldemar chuligán ve hře Taková ztráta krve, zahrál si tu roli s chutí, dodnes na ni vzpomíná.

OTÁZKA: (Mirek Č.) Jste systematický typ? Archivujete si dokumenty, které se týkají SEMAFORU?

ODPOVĚĎ: Ano.

OTÁZKA: (Toms) Pane Suchý, tak jak to bylo s tím odchodem M. Šimka ze Semaforu? Bylo to v dobrém nebo ve zlém? Jak na sebe pohlížíte dneska? Už jste se udobřili?

ODPOVĚĎ: Částečně již odpovězeno. Částečně bude popsáno ve čtvrtém díle mých vzpomínek. (příští měsíc vyjde díl třetí)

OTÁZKA: (Mirek Č.) Nestýská se Vám po původním divadle s balgónem. Vrátíte se v dohlednu na Václavák?

ODPOVĚĎ: Bylo tam hezky, ale na stesky si nepotrpím. Už se tam nevrátíme.

OTÁZKA: (martin) Dobrý den,pane Suchý! Nemyslíte si,že by jste se svými dlouholetými zkušenostmi mohl prosazovat mladší generaci?

ODPOVĚĎ: Jestli myslíte prosazovat u nás na divadle, tak to se přece děje. Jinak nevím, kam svou otázkou míříte.

OTÁZKA: (Ladinek) Dobrý den, chci se zeptat, čím je pro Vás Jitka Molavcová ?

ODPOVĚĎ: Tím, čím jsem já pro ni.

OTÁZKA: (Jonáš) Dobrý den. Jak Vás napadl Jonáš ?

ODPOVĚĎ: Je tak mě prostě napadl. Líp to popsat nedovedl.

OTÁZKA: (Zdeněk-Bystřice) Líbí se Vám ještě děvčata,jestli ano,jak moc?

ODPOVĚĎ: Co myslíte tím ještě? Líbí se mi a jen lituji, že mi tuhle otázku poslal chlap. Nemá to perspektivu.

OTÁZKA: (Jiří Králík) Změnilo se postavení, podoba i především poslání "klauna" v dnešní době ? A co by vlastně naší době řekl Jan Werich ?

ODPOVĚĎ: Instituce klaunství se neustále mění s dobou. Bratr Paleček - šašek krále Václava - byl úplně jiný než klauni V + W a jiný už je zase třeba Bolek Polívka. Bylo by krásné, kdyby však poslání se neměnilo. A Jan Werich? Řekl by určitě něco moudrého, což mně není dáno a tak za něj nemohu tady odpovídat.

OTÁZKA: (barth) Byl jste hodně zklamaný, že České televizi příliš nevyšel přenos z jubilea Semaforu?

ODPOVĚĎ: Nebyl jsem zklamaný, poněvač hodně lidí si myslí, že vyšel.

OTÁZKA: (TK) Pane Suchý, jak se díváte na ty morouse, kteří nevynechají jedinou příležitost ke kritice umělců, kteří se měli za totality dobře, pak se na chvíli odmlčeli a teď zase vylézají z děr? Já je mít taky nemusím, ale nevím, proč je nenechat na pokoji.

ODPOVĚĎ: Viďte.

OTÁZKA: (barth) Pane Suchý, myslím, že odklon od poetiky Semaforu vás hodně mrzí, ale mohu vás říci, že nedávno jsem si po dlouhéééé době pustil vaši muziku a žasl jsem, jak je nádherná.

ODPOVĚĎ: Děkuji.

OTÁZKA: (Tom Kral) Pane Suchy,jak je to s Vami a se zenami.Mel jste velke uspechy u zen? Diky za odpoved.

ODPOVĚĎ: Nerad se chlubím a na internetu už vůbec ne.

OTÁZKA: (Dana) Dobrý den, jak se Vám psaly texty ke "Zpívajícím Benátkám" a jak se Vám líbilo celé představení? Budete ještě s p. Menzelem spolupracovat? Mně se písničky moc líbí!! Děkuji.

ODPOVĚĎ: I já děkuji. Texty k Benátkám jsem doslova vysypal z rukávu, protože jsem je psal v době největší časové tísně. Představení bylo příjemné a pro Jiřího Menzela píšu veršovanou verzi Aristofanovy Lysistraty.

OTÁZKA: (Cerny) Vazeny pane, muzete mi rict, zda sledujete nove ceske filmy, a pokud ano, tak ktere byste nejvice vyzdvihl nebo naopak pohanel? Co soudite o mozne paralele mezi tzv. novou vlnou v ceskem filmu 60. let a soucasnou tvorbou? Dekuji.

ODPOVĚĎ: Český film sleduji bohužel velmi nesystematicky, čas mi to nedovolí, takže vynášet soudy by bylo ode mne opovážlivé. Nová vlna v 60. letech však byla něco tak výjimečného a nedá se to asi zopakovat. PS: Nenechávám si ujít filmy Jana Švankmajera.

OTÁZKA: (Bren) Pane Suchý, když jste psal písně, (Bles pro tebe, atd...), psal jste nejdřív hudbu, nebo text?

ODPOVĚĎ: Hudbu jsem skládal zásadně na hotový text. Jen Pramínek vlasů byl výjimkou, hudba i text vznikaly současně.

OTÁZKA: (Jiri) Pane Suchý, jste patrně jediný z českých zpěváků, který nikdy nevzal do úst kýč . Je to proto, že jste zpíval většinou svoje texty ?

ODPOVĚĎ: Jste ke mně velmi shovívavý. Občas jsem se, jako řádný mistr tesař, utnul.

OTÁZKA: (Ladinek) Pane Suchý, čím jste se v období normalizace soudruhům nelíbil? Kolik let jste tehdy "prošvihnul"? Není Vaše současná hyperaktivita jen snahou to všechno dohnat?

ODPOVĚĎ: Nejlépe by bylo zeptat se soudruhů. Pár let mě to stálo, ale jelikož jsem v této době nezahálel úplně, bylo by těžké odhadnout kolik. Hyperaktivita mě štve, ale nedokážu s ní nic podniknout. Možná, že jste její příčinu odhadl, alespoň částečně.

OTÁZKA: (Nováček) Kdyby Vám byla nabídnuta kandidatura do Senátu a měl byste velké šance být zvolen, "bral" byste "to"? děkuji.

ODPOVĚĎ: Kandidatura mně byla nabídnuta, ale patřím spíš k těm lidem, kteří neradi dělají to, co nedovedou a tak jsem nepřijal.

OTÁZKA: (Honza) Jaký film, divadlo a kniha vás v poslední době potěšily?

ODPOVĚĎ: Naposled jsem viděl Johanku z Arku, ale že by mě nějak zvlášť potěšilo, jak jí upalujou, to ne. Pročítal jsem si zase jednou po čase povídky Woodyho Allena a ty mě potěšily.

OTÁZKA: (Dr.Fell) Zdravím pana Suchého a chci se zeptat zda jste byl konfident STB?Ale na rovinu chlape..:-)

ODPOVĚĎ: Samozřejmě, že jsem byl. V roce 1965 jsem byl pověřen bezpečností, abych po divadelním zájezdu z Holandska sepsal hlášení (udání), jak se soubor v zahraničí choval. Sepsal jsem udání, že dobře. Možná, že zrovna to způsobilo, že jsem se ocitl na seznamech pana Cibulky.

OTÁZKA: (Honza) Dokázal jste toho hodně, máte ještě nějaký velký sen, který byste si chtěl splnit?

ODPOVĚĎ: Snů mám ještě hodně a ten největší z nich je, abych si z nich mohl splnit aspoň každý desátý.

OTÁZKA: (Jiri) Pane Suchý, jste patrně jediný z českých zpěváků, který nikdy nevzal do úst kýč . Je to proto, že jste zpíval většinou svoje texty ?

ODPOVĚĎ: Již jsem odpovídal.

OTÁZKA: (pan Karel z Prachatic) Vážený pane Suchý, chci Vám složit hlubokou poklonu a vzdát hold Vašemu celoživotnímu dílu. Jste - nejen pro mě - živoucí klasik, který byl vždy světýlkem na konci tunelu, uklidňujícím stínem v parném letním dnu. Vaše písničky hřejí u srdce a dávají mi naději v těžkých životních chvílích. Tak, jako návrat vlaštovek předznamenává příchod jara, tak Jonáš a Melicharová přinášejí do mého domova vánek člověčenství a lidské dobroty. Chci Vám popřát hodně zdaru a síly do dalších let a velkou spoustu nádherných a procítěných skladeb. Pozdravujte Miroslava Horníčka, velikána naší doby, který navždy poznamenal kulturní cestu naší země. Otázku si nedovolím položit žádnou, protože všechny odpovědi znám z Vašich písniček. Přeji hezký den.

ODPOVĚĎ: I já přeji hezký den, děkuji.

OTÁZKA: (Zlaticko) Přeji všem krásný den a srdečně zdravím pana Suchého. Moje otázka: Dnes mnohými opěvovaná, kritikou propíraná, mě těšící a u srdíčka hřející, Lucianna K. Vylétla, resp. ulétla z vašeho "semaforského hnízdečka". Poslouchala? Jaká byla? Vám pane Suchý skládám velkou poklonu a přeji hodně sluníčka Zlatka Majkova Brno.

ODPOVĚĎ: Anna K. u nás začínala, když jí bylo 9 a zlobila. Myslím, že dneska už je hodná. Děkuji vám všem, kteří jste se dneska obtěžovali a za případnou nejapnost některých svých odpovědí se omlouvám. Mějte se fajn. Suchý :-)


minulý | zpět | nabídka | další