Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
Diskografie
Knihy
Filmy
 Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 

Texty, básně, povídky


ŘEKNI MI, CO NOSÍŠ NA HLAVĚ (1975)

a já ti povím, jaký jsi (psychologická studie)

Seriál, který vycházel Jiřímu Suchému v humoristickém časopise Dikobraz v roce 1975 díky šéfredaktorovi Jindřichu Beštovi, který to J. Suchému umožnil, i přes tehdejší Suchého problémy s režimem. Fotografiemi seriál doplnil Taras Kuščynskyj, modely s Jiřím Suchým předváděla i Jitka Molavcová.
Pro náš web z archivu zapůjčil Ondřej Suchý.

foto: Taras Kuščynskyj

Čepice šoférská, jakou dnes nosí poměrně hodně lidí, snad kromě šoférů, je znakem určité spolehlivosti. Téměř každý dospělý muž někdy takovou čepici vlastnil. Ti nespolehliví ji však záhy ztratili. Čepice je už svým tvarem uzpůsobena tak, že se snadno zapomene. (V tom se podobá dívkám.) Opuštěné čepice pak dlouho visí na věšácích restaurací či holičských oficín a jsou smutným doklade lehkomyslnosti svých majitelů. Vy však, který svou čepici nosíte životem stále dál, máte vyhlídky, že si svou spolehlivostí získáte sympatie svého okolí. Budou vám svěřovány klíče od cizích bytů, abyste po dobu dovolené krmili rybičky a zalévali kytky, v kanceláří vám budou ukládány drobné a odpovědné úkoly — budete např. kontrolovat před odchodem je-li všude zhasnuto, a občas si od vás někdo vypůjči peníze, neboť vaše spolehlivost je zárukou, že máte vždy nějaké stranou. Může se však časem stát, že vás počnou pronásledovat zneklidňující myšlenky. Začnete závidět svým nespolehlivým bližním jejich volnost a spořádanost se počne zvolna vytrácet z vašeho života. Posléze ztratíte svou čepici a získáte nevalnou pověst. Zbytek života pak prožijete bezstarostně.

foto: Taras Kuščynskyj

Tvrdý klobouk, též bouřka či buřinka na vaší hlavě znamená, že jste buď velmi usedlý, nebo velmi výstřední člověk, podle toho, s jakým pocitem svůj tvrdý klobouk nosíte. Pokud je vám devadesát a jste přesvědčen, že bouřka byla poslední seriózní pokrývka hlavy v dějinách lidstva, jste nejspíš konzervativec a měl byste s tím pomalu něco začít dělat, aby vám to nezůstalo. Zkuste přesvědčit sám sebe, ze vaše duše je v jádru bujará. Namalujte si na svůj tvrdý klobouk bílé puntíky, nebo — jste-li zručnější — kytičky. Děti, které na vás budou pokřikovat, nebijte, pokud nejsou vaše. Je tu však ještě možnost, že jste výstředník, který si dal bouřku na hlavu jen proto, aby se lišil. Chcete tím dráždit své konzervativní spoluobčany. Kámen úrazu je v tom, že někteří z nich nosí bouřku rovněž, a to z důvodů uvedených výše. (Myslí si totiž, že je to poslední seriózní pokrývka hlavy v dějinách lidstva.) Ti pak, místo aby se cítili popuzeni, počnou vám projevovat sympatie. V takovémto případě se dostaví dilema, které může vést i k vážnějším duševním poruchám. Pozor na to!

foto: Taras Kuščynskyj

Střízlivý klobouček s mašlí značí, že jeho nositelka jako by utekla z románku, jaké se psávaly před mnoha léty pro mravné dívky. Nevíte nic o životě a až se dovíte, počítejte s tím, že to s vámi důkladně zamává. Zatím se držte maminky — stejně jste klobouček zdědila po ní — ale zvolna pomýšlejte na to, že háčkování deček nemůže být jednou provždy skutečnou náplní vašeho života.

foto: Taras Kuščynskyj

Klobouk typu korzár svědčí o vypočítavosti. Chcete svému okolí namluvit, že jste dívka, která si potrpí na divokou romantiku. Ve skutečnosti jste neobyčejně praktická a šelma,což je s divokou romantikou poněkud v rozporu. Zdědila jste po někom, kdo měl enormně velkou hlavu, normální, občanský klobouk. Jeho nadměrná velikost jej předurčovala k vyhození, vy však jste mu — nutno uznat, že zručně — vnutila tento divoký tvar a nám vnucujete falešnou představu o sobě. My však vám ji nezhltneme.

foto: Taras Kuščynskyj

Klobouk typu štumpa. Nosíte-li jej, jste nejspíš žena a vaše záliba v takovémto klobouku bude mít pravděpodobné kořeny v překvapujícím faktu, že některý z vašich prapředků byl loupežníkem, neboť právě tento tvar byl pro loupežníky typický. Pátrejte ve svém rodokmenu, hledejte v matrikách. Uvidíte, že občas bude u některého z vašich pradědů připsáno slovo lapka. Tím se vysvětli i to, že se vám občas objevuji v kapsách předměty, které vám nepatři. Jde o dědičnou kleptomanii, která se už dnes dá léčit i humánnějšími způsoby, než kdysi. (Ve středověku na to předepisovali utnuti rukou v zápěstí. Tento chirurgický zákrok zcela znemožnil chorobě, aby pokračovala.)

foto: Taras Kuščynskyj

Tomuto klobouku se říká cylindr a kromě lordů a bankovních poslíčků v Anglii, nosí ho často i blázni, považující se za petrolejku. Pokud nejste žádný z uvedených případů a presto nosíte cylindr, stojíte za pozornost. Máte nejspíš potřebu obelhávat sám sebe. Nosíte cylindr poněvadž jste menší postavy a skutečnost, že s cylindrem dohromady tvoříte výšku dospělého muže, vás uklidňuje. Ale nenechte se mýlit tím, že narážky na vaši postavu ustaly. Není to proto, že tento váš drobný nedostatek byl cylindrem vyrovnán, je to spíše tím, že cylindr od něj dočasné upoutal pozornost. Brzy se však vrátí vše do starých kolejí. Vaše postava se opět stane objektem, na němž si kamarádi budou brousit svou duchaplnost. Přibude k ní však i váš cylindr.

foto: Taras Kuščynskyj

Jezdecký klobouček, typický pro anglické lady. Vy však nejste anglická lady, i když se snažíte tvářiti se tak. (Žádná anglická lady neodebírá Dikobraz, vy ano.) Všechno, co činíte, je veskrze póza. Předstíráte dekadentní sklony, abyste byla zajímavá. Neumíte však věc dotáhnout. Místo chrta, který by se ke klobouku hodil, vodíte na provázku psa neurčitého původu. Chodíte s tímto kloboukem na hlavě každé ráno pro rohlíky, což skutečné lady obstarává služebná. Říkáte občas ja wohl a myslíte si, že je to anglicky. Hovoříte se sousedy občas o svém koni, kterého nemáte a při otevřeném okně předstíráte, že udělujete rozkazy svému sluhovi. Nic vám nevadí, že máte pouze garsonku o rozměrech dva a půl krát tři a že žádná anglická lady by nespala se svým sluhou na jednom kanapi. Stručné řečeno - jste blázen.

foto: Taras Kuščynskyj

Slaměný klobouk (žirarďák), je pro vás dobrým vysvědčením. Jste nejspíš inteligentní, ušlechtilý a krásný člověk. Pod slaměným kloboukem se líhnou hluboké myšlenky. Občanů, kteří občas tento klobouk nosí, je velmi málo. Měli bychom je proto chovat v úctě, postupovat jim svá místa ve frontách, ptát se jich jestli něco nepotřebují, dávat jim drobné dárečky, případné i větší, zkrátka zahrnovat je péčí a něhou.

foto: Taras Kuščynskyj

Rekreační klobouk slaměný — pokud je nošen v létě v přírodě, svědčí o zdravém postoji k životu. Je vzdušný, chrání proti slunci a jeho poněkud kovbojský tvar svědčí i o smyslu pro romantiku. Horší však to s vámi je, pokud nosíte tento klobouk v zimě do společnosti. V tom případě vás neváhám označit za člověka, který nemá špetku soudnosti. Jděte do sebe a začněte u klobouku.

foto: Taras Kuščynskyj

Model rozkvetlá zahrada se už dávno nenosí. Jste nejspíš jediná. Máte příliš romantickou povahu. Píšete podprůměrné básně a obtěžujete jimi okolí. Občas dostanete i pár facek. Ve svých básních opěvujete hlavně přírodu, z níž preferujete luční květy. Nikoho to nezajímá a vy občas zanevřete na lidstvo. Vaše vitalita však nedovolí, abyste v tom setrvala a tak zakrátko opět hlaholíte ve společnosti svých známých a přehlížíte nelichotivé poznámky a posuňky. Není vám pomocí.

foto: Taras Kuščynskyj

Souhlasím s vámi, že kapesník se čtyřmi uzly je praktická pokrývka hlavy, do níž praží slunce. Ale v kombinaci se společenským oděvem působí zarážejícím dojmem a svědčí o určitém hnutí mysli. Co vás asi přimělo k této zvláštní kombinaci? Vidím zde hned několik možností: a) trpíte přemrštěným strachem ze slunečního úžehu, b) jste neobyčejně zapomnětlivý — celé odpoledne se opalujete a večer už o tom nevíte a jdete na koncert takto vyšňořen, c) anebo jste veselá kopa a chcete, aby se dneska večer Rudolfinum trochu pobavilo, d) poslední eventualita je, že jste si dal kapesník na hlavu příliš pozdě, slunce vám do ní nějaký čas pražilo a tohle jsou následky.

foto: Taras Kuščynskyj

Přilba tropická svědčí o cestovatelském komplexu. Představujete si, že jste na Sahaře a namlouváte si, že ty Košíře okolo vás jsou fata morgana. Fantazie je krásná věc, ale mohlo by se stát, že by se vám vymkla z ruky. Začnete si namlouvat, že kandelábry jsou kokosové palmy a vaši spoluobčané dromedáři. Kandelábry si to zřejmě nechají líbit, ale v druhém případě může dojit í k tzv. narušeni socialistického soužití a to vám nepřeju.

foto: Taras Kuščynskyj

Sportovní čapka se štítkem, kterému nesprávné říkáte kšilt, má na vaší hlavě vzbudit dojem, že jste sportovně založen. Víte nejspíš dobře, že to dívkám imponuje, a tak se snažíte pomocí této čapky zakrýt skutečnost, že jediná sportovní aktivita, kterou jste schopen vyvinout spočívá v tom, že se jednou týdně vydáváte na poštu vsadit svých třicet korun do Sportky. I když si cestou slibujete, že za výhru si zakoupíte čínky a i když připustíme, že někdy těch pět set metrů na poštu musíte běžet, aby vám nezavřeli, je to všechno málo a vaše ochablé svaloví by si zasloužilo přece jen větší péče. Buď fit!

foto: Taras Kuščynskyj

Model gaučo. Pokud nosíte tento klobouk pouze do deště, dá se usuzovat, že jste v jádru praktický muž, i když víc je poněkud nedomyšlená, což si uvědomujete nejspíš sám při vylévání vody ze střechy klobouku. Umíte zdolávat překážky — vždyť jen projít dveřmi se vám stává problémem, a to nechci ani mluvit o smekání. Dalším rysem vaší povahy je, že opovrhujete nenápadností. Máte radost, když se za vámi lidé otáčejí, a je vám jedno, co si o vás myslí. Jste v podstatě šťastný člověk. Ano, člověk! Ne vůl, jak občas někdo prohodí na vaši adresu. Jste navíc velmi trpělivý. Děti, které na vás pokřikují, neodháníte. Je to však možná proto, že klobouk vám znemožňuje prudší pohyb. Rozměry klobouku dávají rovněž tušit, že nezkazíte žádnou legraci. Nakonec ještě jedna dobrá rada: Střežte se vichřice. Při ploše vašeho klobouku by se mohlo stát, že šňůrka pod bradou by se vám mohla stát osudnou!

foto: Taras Kuščynskyj

Klobouk skautský lze vyložit dvojím způsobem: a) buďto jste neobyčejné šetrný b) nebo jste snílek. První případ svědčí o tom, že jste byl před mnoha léty u skautů a je vám líto klobouk vyhodit. Cítíte sám, že se k vašemu občanskému oděvu dost dobře nehodí, ale šetrnost je tak silnou složkou vašeho charakteru, že přehluší i pokřiky děti a neomalené poznámky kolemjdoucích. Druhý případ však naznačuje, že jste fantasta, který si pod skautským kloboukem vybavuje fikci, že je kanadským jízdním policistou. Před nastoupením do tramvaje činíte u kandelábru pohyb rukama, jako byste uvazoval koně. Váš smysl pro realitu se ztrácí natolik, že po vystoupení ve zcela jiné stanici činíte pohyby, jako byste téhož koně odvazoval, a to jen proto, abyste na něj fiktivně nasedl a trapným způsobem pak hopsal ulicemi. Vyhledejte neprodleně lékaře ! ! ! !

foto: Taras Kuščynskyj

Model SS vyšel z módy před třiceti léty. Několik vytrvalých módních návrhářů však stále usiluje, aby se znovu prosadil. My, kterým tato čapka nesluší a kteří proto nosíme klobouky různých jiných tvarů, jsme vám na obtíž a je tudíž pochopitelné, že se nás chcete zbavit. Protože však nás je víc, nutíme vás už svým počtem postupovat bezohledné a tvrdě. Všechno si vlastně zavinujeme sami. Vaším charakterovým rysem je obdivuhodná trpělivost a vytrvalost, s jakou lpíte na své módě. Věříte pevně, že si jednou ve své čapce, kterou dnes nosíte pouze pro doma, vyjdete na špacír a my ostatní že budeme před vámi smekat své prašivé svinské klobouky. Jste roztomilý.

minulý | zpět | nabídka | další