Úvod
Novinky
Historie
Osobnosti
Hry
 Diskografie
Knihy
Filmy
Texty, básně, povídky
Galerie - video
Galerie - foto
Články a recenze
Rozhovory
Kontakty a odkazy
 
Diskografie

Děkujeme firmě Supraphon za velkou vstřícnost při dohledávání informací v jejich archivech.
www.supraphon.cz


autor loga: Karel Vilgus

Kritériem zařazení desek bylo, aby se na nahrávce jako skladatelé nebo interpreti podíleli Jiří Suchý nebo Jiří Šlitr (nenajdete zde tedy mimodivadelní projekty F. Havlíka nebo J. Molavcové). Jsou to:

- SP a EP desky - SP, tedy vinylový singl, obsahoval vždy dvě písničky, EP je deska stejného formátu, ale obsahující nejčastěji čtyři písně. Pokud některé z písní na těchto deskách nesouvisely s S+Š uvádíme je pouze kurzívou. Zařadili jsme i tzv. reklamní desky z 60. let (skutečné reklamy na výrobky, které se pouštěly v obchodech, řada obsahovala úryvky nebo i celé písně právě S+Š)

vinylová LP – tedy klasická alba, najdete zde jak alba celá věnovaná práci Suchého a Šlitra, tak také obrovské množství alb sólových umělců, na kterých se objevila nějaká píseň Šlitra nebo text Suchého. Nerozlišujeme alba klasického formátu o průměru 30cm a střední o průměru 25cm (v katalogovém číslování Supraphonu rozdělené značkami DV a DM)

fonokarty (nebo zvukové pohlednice) - zvláštní pokus na gramofonovém trhu, jedna písnička vylisovaná na fotografii zalisované do speciální fóliové vrstvy, fonokarty vycházely v první polovině 60. let, vyšlo jich několik stovek, byly dekorativní na pohled, ale zvuková kvalita (i délka) byly výrazně omezené (doporučovalo se max. 200 přehrání); některé měly vysloveně formu větší pohlednice i s předtištěnými kolonkami na vyplnění adresy a nalepení známky, jejich grafickou podobu často tvořili významní fotografové nebo grafikové (např. Jan Lukas či Josef Liesler)

šelakové desky – předchůdci singlů, desky rozbitné i pohledem. Na přelomu 50. a 60. let jejich éra končila, ale několik písní Suchého nebo Šlitra na nich ještě stihlo vyjít

CD, kompaktní desky - uvadíme nosiče celé věnované Semaforu nebo tvorbě J. Suchého (nebo J. Šlitra), včetně reedic původních alb; pro nepodchytitelné množství zde nejsou uváděná CD, která obsahují pouze jednotlivé písně už jinde vydané (jen reedice Klokočí a Pramínku vlasů by seznam zdvojnásobily), uvádíme ale CD, která obsahují staré písně v nových úpravách (a to i v případě takových úprav jako jsou alba Maxim Turbulenc či dvojice Eva a Vašek)

MC, magnetofonové kazety – uvádíme pouze ty pásky, které obsahují jen písně z díly J. Suchého nebo J. Šlitra, zajímavé jsou především ty, které nevyšly na žádném jiném nosiči

 Supraphon SP
obal singlu, který navrhl Jiří Suchý v době, kdy ho ještě živila reklamní grafika